Ściegi szydełkowe – słupki i półsłupki łączone górą i dołem

Witajcie kochani,
Mam nadzieję że trochę ćwiczyliście łańcuszki:)

Dzisiaj szybko pokażę półsłupki i słupki łączone dołem i górą, które są potrzebne do tworzenia „muszelek” lub „wachlarzyków”, różnie są nazywane, rozszerzaniu lub zwężaniu robótki i innych ciekawych efektów. W każdym bądź razie dosyć przydatne

Przypominam półsłupki łączone górą:

półsłupki łączone górą

Wkłuwamy szydełko w oczko poniżej, chwytamy szydełkiem nić roboczą i przeciągamy przez miejsce wkłucia( mamy teraz dwa oczka na szydełku) , wkłuwamy się w kolejne oczko poniżej, znowu łapiemy nić roboczą i przeciągamy przez miejsce wkłucia. Teraz mamy trzy oczka na szydełku… chwytamy szydełkiem nić roboczą i przeciągamy przez wszystkie trzy oczka na szydełku.Mamy dwa półsłupki złączone górą!

 

Słupki łączone górą:

słupki łączone górą

*Owijamy szydełko nicią roboczą ,wkłuwamy szydełko w oczko poniżej, chwytamy szydełkiem nić roboczą i przeciągamy przez miejsce wkłucia( mamy teraz 3 oczka na szydełku) ,owijamy szydełko nicią roboczą i przeciągamy przez dwa oczka z szydełka. ( na szydełku pozostają nam dwa oczka)

* Znowu owijamy szydełko nicią roboczą,wkłuwamy się w kolejne oczko poniżej, znowu łapiemy nić roboczą i przeciągamy przez miejsce wkłucia. Teraz mamy 4 oczka na szydełku… chwytamy szydełkiem nić roboczą i przeciągamy przez DWA oczka z szydełka.
W tym momencie mamy 3 oczka na szydełku rys2 i dwa przerobione półsłupki na robótce).

* Po raz kolejny owijamy szydełko nicią roboczą i przeciągamy przez pozostałe 3 oczka z szydełka. W ten sposób powstały nam dwa słupki złączone górą!(rys3)

W ten sposób możemy połączyć 3,4 lub więcej słupków, spotkacie to w różnych schematach szydełkowych.

 

Półsłupki łączone dołem:

półsłupki łączone dołem

To nic innego jak dwa półsłupki tylko wkłute w to samo oczko.
Wkłuwamy się w oczko poniżej, *owijamy szydełko nicią roboczą, przeciągamy przez miejsce wkłucia( mamy teraz 2oczka na szydełku), znowu łapiemy nić roboczą i przeciągamy przez oczka na szydełku.
Mamy pierwszy półsłupek. wkłuwamy się w to samo oczko co za pierwszym razem i powtarzamy czynność od * do końca. Mamy dwa półsłupki złączone dołem.  W ten sposób możemy wykonać większą ilość półsłupków, w zależności od schematu…

I podobnie wykonujemy  słupki łączone dołem:

słupki łączone dołem

 *Owijamy szydełko nicią roboczą i jeśli zaczynamy robótkę, to wkłuwamy się w 4 oczko łańcuszka.(1 oczko mamy na szydełku + owinięta nić, pierwsze ,drugie i trzecie wisi poniżej, wkłuwamy się w kolejne). Pamiętamy, aby nić robocza znajdowała się za szydełkiem. (Jeśli to dalsza część robótki, to wkłuwamy się w odpowiednie oczko poniżej)

*Owijamy nicią szydełko, i przeciągamy przez oczko, w które wkłute było szydełko.W tym momencie na szydełku mamy 3 oczka!

*Ponownie owijamy szydełko nicią i przeciągamy przez  2! oczka z szydełka. Na szydełku pozostaną 2 oczka.

*Ponownie owijamy szydełko nicią i przeciągamy ją prze powstałe 2 oczka. Mamy słupek.

*Owijamy szydełko nicią, wkłuwamy się w to samo oczko poniżej, co przy pierwszym słupku (rys1) i powtarzamy schemat aż do końca.

Mamy dwa słupki złączone dołem. W ten sposób możemy wykonać większą liczbę słupków, a także słupków podwójnych ,potrójnych..w zależności od schematu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *