Bufka, pompon i popcorn ściegi zaawansowane- szydełkowe ściegi wypukłe

puff stitch, bobble, popcorn

Dzisiaj chciałam pokazać trzy podobne ściegi wypukłe. Bufkę ( puff stitch), pompon ( bobble stitch) i popcorn( nie będę używać polskiego tłumaczenia kukurydza prażona hehe , bo wszyscy doskonale wiedzą o co chodzi).
Na polskich stronach spotkałam się z wieloma dziwnymi określeniami na te ściegi ( włącznie z poduszeczką) Ja używam tych, dosłownych tłumaczeń z j. angielskiego.  Zauważyłam też,że bardzo często są mylone.. ( nie tylko w pl, ale i na zagranicznych stronach) w diagramie jest np. bobble, a pani pokazuje jak się  robi i wykonuje popcorn, lub odwrotnie.. albo robi bufkę i nazywa ją bobble zamiast puff… .
Warto więc nauczyć się poprawnej nazwy i przynależnego znaczka raz na zawsze:)

1: POMPON ( eng. bobble stitch)

pompon bobble stitch

 

pompon bobble stitch

Wykonujemy go z  kilku słupków sł podwójnych itp( zależy od wzoru) , łączonych dołem i górą.  Nie wykonujemy jednak za każdym razem całego słupka, a tylko połowę. Tzn:* nawijamy nić na szydełko, wkłuwamy się w oczko poniżej, znowu nawijamy nić na szydełko( 4 oczka na szydełku) i przeciągamy nić przez 3 oczka z szydełka, zostaje nam 1 oł na szydełku, czynność powtarzamy od gwiazdki, tyle razy ile słupków mamy wykonać . Gdy już mamy odpowiednią ilość słupków , owijamy nić na szydełku i przeciągamy przez wszystkie oł z szydełka ( rys powyżej)

 

2. POPCORN ( popcorn stitch)

 

popcorn stitch

 

popcorn stitch

 

Tak jak i pompon, popcorn wykonujemy z kilku słupków( słupków podwójnych- w zależności od schematu) łączonych dołem i górą. Różnica polega na tym,że każdy słupek wykonujemy cały , a gdy mamy juz odpowiednią ilość..ostatni łączymy u szczytu z pierwszym, a następnie robimy 1 oł. Proszę zwrócić uwagę,że znak graficzny różni się się od znaku pompona.

 

3. BUFKA ( puff stitch)

 

bufka

 

bufka

Bufkę wykonujemy bardzo prosto, w zależności ile kreseczek jest jest w schemacie, tyle razy będziemy nawijać i przeciągać nić.

Nawijamy nić na szydełko, wkłuwamy się w oczko poniżej, znowu owijamy nić o szydełko, przeciągamy nić przez oczko ( na ciągamy na odpowiednią długość- wysokość bufki) znowu nawijamy nić, wkłuwamy się w to samo miejsce, nawijamy i przeciągamy.. przez wszystkie oczka na szydełku( zostaje nam 1 oł) owijamy nić o szydełko i przeciągamy  przez ostatnie oł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *