schemat: ” plaster miodu” szydełkowa siatka na zakupy robiona na okrągło (pl/eng)

szydełkowa siatka na zakupy "plaster miodu"

Wiosna puka już do drzwi, przynajmniej u nas i coraz więcej kolorów w moich pracach. Już niedługo stragany będą pełne warzyw i owoców, dlatego pomyślałam, że przyjemnie byłoby robić zakupy z taką ekstra siatką.  A że praca to szybka i przyjemna, to od razu powstały dwie. Z resztek pałętających się w pudełku…

szydełkowa siatka na zakupy "plaster miodu"

Siatkę nazwałam  „plaster miodu” , takie skojarzenie patrząc na kształt oczek..
Trzeba pamiętać ,że pod ciężarem siatka się rozciąga. Nie ma zbyt grubych uchwytów, więc sprawdzi się na lekkie zakupy..  Oczywiście uszy, wykończenie, czy kolorystykę można zrobić po swojemu. Przedstawiony tu schemat szydełkowy, to tylko baza..

„PLASTER MIODU” SZYDEŁKOWA SIATKA NA ZAKUPY / „HONEYCOMB” MESH CROCHET MARKET BAG

szydełkowa siatka na zakupy "plaster miodu"

Potrzebne materiały/ materials:

szydełko 3-3,5mm/hook US D-E UK 9-11

(ja użyłam szydełko 3,25 /I used D, 10 hook)

Bawełna odpowiednia do rozmiaru szydełka ok 150g/ cotton  DK weight about 5,30 oz

Skróty/abbreviation

półsłupek- psł / single crochet- sc

słupek – sł/ double crochet -dc

oczko ścisłe- ość/ slip stitch-sst

 

Pracę zaczynamy od wykonania kółka ( Magic loop) z 8psł/ we start with Magic loop (adjustable ring) with 8sc in first round.

Wykonujemy okrąg o średnicy ok 15cm, każdy krąg zamykając ość/we make a circle about 5,9″ diameter, every round  finish sst.

okregi2

(jak wykonać spód opisałam w schemacie na szydełkowy kosz)

Następnie przechodzimy do schematu „plaster miodu”/next we start crochet scheme „honeycomb”

diagram:

siatka diagram

opis krok po kroku/ step by step instrucion:

okr1: wykonujemy psłupki oddzielone 2 oł w co drugi psł wydzierganego kółka.  W ostatnim powtórzeniu, zamiast 2 oł, robimy 1 oł i psł wkłuty w pierwszy psł ( w ten sposób 2 okrążenie zaczniemy w połowie „łuku”)/ 1 rnd: sc in sc below,* skip 1sc below ,2ch, 1sc in next sc below, repeat from * to one before last repeating , make ch1 and 1sc in the first sc.

okr2: wykonujemy psłupki oddzielone 3 oł, wkłuwane w każdy 2oczkowy łuk  okręgu poniżej. W ostatnim zamiast 3 oł, robimy 1 oł i 1 sł ( w ten sposób kolejne okrążenie zaczniemy w połowie „łuku”)/ 2 rnd: sc ,* ch3, sc to next 2ch space below, repeat from * to one before last repeating , make ch1 and 1dc in the first sc.

okr3: wykonujemy 3 oł( zamiast pierwszego słupka i oł),* 1 sł w kolejny łuk poniżej, 4 oł,  1 sł w kolejny łuk, 1 oł, powtarzamy schemat od * do przedostatniego łuku. w ostatnim zamiast 4 oł, robimy 2 oł i 1 sł wkłuty w drugie oczko z początku okręgu. ( w ten sposób kolejne okrążenie zaczniemy w połowie „łuku”)/ 3 rnd: ch3, *1dc to next  3ch space below, ch4, 1dc to next 3ch space below,ch1, repeat from * to one before last repeating , make ch2 and 1dc to 2’nd  ch  beginning round.

powtarzamy okrąg 2-3 tyle razy, aby uzyskać wysokość torby na ok 32( od magic loop), ostatnim okręgiem plastra miodu ma byc okrąg nr2( na diagramie nr4)/ repeat 2-3 round to heigh 32cm/12,5″(from adjustable ring). The last rnd of „honeycomb” should be 2rnd.(No.4 in diagram)

okr5: wykonujemy psłupki oddzielone 2 oł w każdy łuk okręgu poniżej. zamykam okrąg ość wkłutym w pierwszy psł./5 rnd ( number in diagram): 1sc, *ch2, 1sc  to next 3chspace below. repeat from * to end, close sst to first sc.

okr6: wykonujemy 2 psł w każdy łuk okr5. zamykamy ość./6rnd : make sc in every 2chspace below, close sst to  first sc.

okr7: wykonujemy psł w każdy psł poniżej, zamykamy ość/7rnd: sc in every stitch below, close sst to  first sc.

okr8: powtarzamy okrąg 7/8rnd: repeat 7rnd

 

okr9:Dzielimy liczbę oczek na 4.( zaznaczamy miejsca kolorowymi nitkami) zaczynamy przy pierwszej nitce/znaczniku  wykonujemy  ilość psłupków na długość 1/4 obwodu siatki( do kolejnego znacznika), następnie 80 oł lub taką ilość, aby długość uchwytu miała ok .45 cm. Omijamy psł(1/4 obwodu) i wkłuwamy się za kolejnym znacznikiem. Następnie ponownie psł do kolejnego znacznika i drugi uchwyt ( 80 oł)ość w pierwszy psł./ Divide stitches on the 4th ( place  stitch markers) begin to the first stitch marker / make sc to every stitch below from first to second stitch marker, ch80 or  45cm/17,7″ long handle. skip single crochets to nextstitch marker(No.3),make sc to every sc below to next  stitch marker(No.4). Then again ch80 and sst to first sc.

okr10: psł w każde oczko do znacznika nr 3 ( 1/4obwodu siatki + ucho) następnie wracamy oczkami ścisłymi po psł (kol.brzoskwiniowy na zdjęciu poniżej)uchwytu torby, i ponownie zawracamy wykonując obok ość. ( kolor różowy na zdjęciu), psł w kazdy psł rzędu poniżej, znowu(1/4 torby i uchwyt)powtarzamy ość jak przy pierwszym uchwycie, zamykamy ość.i konczymy robótkę /10rnd: sc to every stitch below to stitch marker No.3) inclusive first handle, than back slip stitches to every sc on handle( photos below peach-colored) and back once again makes sst(pink /photo below),sc to every stitch below to stitch marker No.1, repeat sst ‚s to second handle. close sst to first sc .

pasek

 

pasek1

 

 

6 myśli na temat “schemat: ” plaster miodu” szydełkowa siatka na zakupy robiona na okrągło (pl/eng)

 1. Super robotka. Wczoraj zaczęłam robić okrąg z 11 rzędów. Dzisiaj zabieram się za schemat; wszystko idzie super ale mam jeden dylemat. Czy pierwszy rząd schematu rozpoczynam półsłupki witam w pierwsze oczko poprzedniego rzędu? Czy omijam dwa oczka? No i czy każdy rząd schematu ma być zakończony ość czy „lecimy” ślimakiem po okręgu? Będę wdzięczna za odpowiedź :).pozdrawiam

  1. witaj,
   pierwszy rząd rozpoczynamy psł w tam gdzie kończymy okrąg poprzedniego rzędu.

   w schemacie kazdy okrąg konczymy różnie… tam gdzie jest czarna kropka tj oczko ścisłe, a inne tak jak w oznaczeniu… psł lub słupkiem ( tak aby kolejny rząd rozpocząć w połowie łuku)

 2. ja się zgubiłam po 3 rzędzie z schematu, nie rozumiem Twoich instrukcji i ten schemat tez jest dla mnie nieczytelny. prosze o pomoc!!!!!

 3. Bardzo dziękuję za podzielenie się schematem na tą piękną torbę 🙂 Ja już wykonałam dwie w różnych kolorach i uwielbiam zabierać je na zakupy 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *