szydełkowanie po okręgu – spirala 2 kolorowa

szydełkowanie po okręgu spirala

 

Dzisiaj chciałam pokazać jak w łatwy sposób wyszydełkować spiralny 2 kolorowy okrąg. Swój wykorzystałam przy tym małym dywaniku.
Tym sposobem możemy szydełkować dywany, podkładki pod talerze w dwóch lub więcej kolorach .( Przy kolejnej lekcji pokaże okrąg spiralny jednokolorowy, którego wykonanie nieco się różni). Praca taka jest grubsza , bardziej sztywna i mięsista nić zwykły okrąg, zakańczany oczkiem ścisłym.

Potrzebujemy dwie przędze w różnych odcieniach i dwa szydełka. Ja wykorzystałam sznur bawełniany 5 mm średnicy i do tego szydełko nr 5mm( do koloru turkusowego) i 6mm( do fuksji i oranżu).
Pracę zaczynamy wykonując magiczne kółeczko.  W zależności od materiału, wykonujemy odpowiednią ilość półsłupków nawijanych  .( w moim przypadku było 10 psł naw). Przy mniejszej ilości robótka nie układała się na płasko. W przeciwieństwie do tradycyjnego szydełkowania po okręgu , nie kończymy okręgu oczkiem ścisłym, tylko od razu przechodzimy do kręgu drugiego. Każdy okrag wykonujemy psł naw. (dodając psł według TEGO schematu). Ważne w tym wzorze jest jedynie to, gdzie wbijamy szydełko..  tak jak pokazuję na poniższych zdjęciach, wbijamy je od tyłu w dolną nić, z przodu zostawiając łańcuszek.

 

szydełkowanie spirala

 

szydełkowanie spiralne po okręgu

 

szydełkowanie spiralne

Ważne,aby wykonywać półsłupki nawijane. Półsłupki są za niskie( nie byłoby miejsca na łańcuszek drugiego koloru) Słupki natomiast za wysokie. Najlepiej drugi kolor wprowadzić od razu. Zrobić 2-3 okręgi jednego koloru i następnie dodać drugi. Jest to wygodniejsze przy większych pracach. A jak robimy spiralę drugiego koloru? to proste! To jest zwykły łańcuszek, wkłuwany w podstawę półsłupków nawijanych.

 

szydełkowa spirala

 

 

 

Na zdjęciu widać wyraźnie przestrzeń pomiędzy turkusowymi łańcuszkami. Ważne! Dla drugiego koloru wbijamy szydełko w podstawę półsłupka nawijanego( czyli to miejsce gdzie wbijaliśmy psł nawijany) a nie pomiędzy .. Wtedy ilość oczek łańcuszka będzie dokładnie taka sama. Inaczej można się pomylić. Łańcuszek drugiego koloru wykonujemy szydełkiem o rozmiar większym.

 

szydelkowanie po okręgu

 

szydełkowanie po okręgu spirala

 

 

18 myśli na temat “szydełkowanie po okręgu – spirala 2 kolorowa

 1. Hej Kasiu..
  No to bardzo sie cieszę:) jesli chcesz robić jednokolorowy to wystarcza półsłupki tylko też trzeba wbijać z tyłu.. właśnie robię podkładke pod talerz, pokażę to w następnym poście

 2. Witam

  Bardzo podobają mi się Twoje prace i cudowne jest to że chętnie dzielisz się wiedzą.
  Jestem początkująca na szydełku (słupki, półsłupki) ale od jakiegoś czasu próbuję wykonać ten splot w kółku ale jednokolorowy.
  Wiem że należy się wbijać od tyłu jednak kółko mi się cały czas zawęża i zamienia się w koszyk a ja chciałbym wykonać dywanik. (taki jak na zdjęciu)
  Sama już nie wiem jaka powinna być kolejność.
  Mam wielką prośbę. Czy byłabyś tak miła i wytłumaczyła krok po kroku jak zrobić taki dywanik jednokolorowy tak żeby nie było dużych przerw między łańcuszkami (rzędami) albo chociaż wskazała moje błędy?

  Ja robię tak:
  łańcuszek 8 oczek
  potem wbijam szydełko od tyłu w jedno oczko po dwa razy i robię półsłupki
  potem na przemian półsłupek, dodatkowe oczko łańcuszka, półsłupek, oczko łańcuszka i tak dalej….
  wiem że gdzieś robię coś źle

  Będę BARDZO wdzięczna za pomoc
  Serdecznie Pozdrawiam
  Julia

  1. Witaj Julio!
   Aby wykonać taki dywanik jednokolorowy zamiast pósłupków nawijanych trzeba robić zwykłe półsłupki. Wbijasz szydełko wtedy tak samo od tyłu w tą poziomą nić ( podstawę półsłupka) jak na zdjęciu nr2. Nie wiem dlaczego robisz oczka łańcuszka( moze to przejęzyczenie) dywan wykonujemy cały czas półsłupkami. spiralnie( czyli bez zakańczania każdego okręgu oczkiem ścisłym..ogólną zasadę dodawania po okręgu pokazywałam TUTAJ: http://www.dziergalnia.pl/szydelkowanie-po-okregu-ogolna-zasada/
   ale napiszę krok po kroku
   robimy magiczne kółeczko a na nim 8 psł
   kolejny okrąg robimy : *1psł , 2psł razem łączone od dołu. powtarzamy schemat od * aż do końca okręgu
   kolejny okrąg robimy * 1psł, 1 psł, 2psł razem łączone od dołu; powtarzamy do końca
   kolejny okrąg robimy *1psł, 1psł, 1psł , 2psł razem łączone od dołu; powtarzamy do końca
   kolejny okrąg robimy * 1psł, 1psł, 1psł 1psł , 2psł razem łączone od dołu; powtarzamy….
   jak widzisz w każdym okręgu dodawane jest 8 sł( bo schemat powtarzamy 8 razy)

   Błędem jest nie liczenie na początku i gubienie tych psł podwójnych.. warto więc, zwolnić i dokładnie liczyć, jeśli będziesz pilnować schematu i zwiększania liczby psł, nie ma siły musi wyjść na płasko.. mam nadzieję ,że pomogłam

   1. Witam 🙂

    Chciałam Ci BARDZO MOCNO PODZIĘKOWAĆ za tak wyczerpującą odpowiedź!
    Cieszę się, że mi poświęciłaś swój czas.

    Kupiłam sznurek bawełniany i od razu podjęłam próbę zrobienia płaskiego koła i SUKCES!!!
    Na początku gdzieś tam chyba źle coś policzyłam ale prułam i liczyłam jeszcze raz (mimo zaznaczania początku następnego okręgu miałam wątpliwości kiedy zaczyna się następny 🙂 )
    Dzięki Tobie zrozumiałam zasadę dziergania po okręgu i teraz sobie trenuje.

    Jeszcze raz dzięki, prowadzisz naprawdę fajnego bloga z cennymi poradami.
    Szacunek
    Pozdrawiam Serdecznie Julia 🙂

     1. Witam,
      chciałam zapytać o drugi okrąg… w jednym miejscu napisałaś, że robiąc wg schematu: na drugim okręgu w każdym półsłupku robimy 2 półsłupki… a powyżej, że 1 półsłupek, 2 półsłupki… nie chce mi wyjść na płasko 🙂
      Pozdrawiam,

     2. przejęzyczenie… zjadłam jeden okrąg w kopmentarzu przepraszam.. oczywiscie w 2 okręgu po 2 psł, a dopiero kolejny jest 1,2,1,2

 3. Witam, próbuję zrobić taki dywanik, ale jednokolorowy, jednak dywan nie układa się na płasko, robią się fale w miejscach gdzie są 2 półsłupki łączone dołem. Wydaje mi się, że robię wszystko prawidłowo, według instrukcji, jednak nie wychodzi tak jak powinno. Używam szydełka nr 6, zaczynam pracę magicznym kółeczkiem złożonym z 10 półsłupków, kolejny okrąg to po 2 półsłupki w każdy półsłupek poprzedniego okręgu (20 psł), kolejny okrąg 1 psł, 2 psł łączone dołem (30 psł) itd. Co robię źle, że dywanik wychodzi falowany zamiast płaskiego? Będę wdzięczna za jakieś wskazówki.

  Pozdrawiam, Ewa

 4. Witam,

  Wczoraj w końcu udało mi się zacząć dywanik jednokolorowy. Niestety tak jak wcześniej Ewa, mam problem. Dywan nie układa się na płasko i robią się fale. Sprawdziłam i wszystko jest według schematu…Dokładnie jak u Ewy, zaczęłam magicznym kółeczkiem z 10 półsłupków…co może być przyczyną złego układania się dywanika?
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Ania

    1. To całkiem nowa poczta i na pewno nie jest zapchana, a ja nic nie dostałam. Napiszę w takim razie jeszcze raz maila do Ciebie, może się uda 🙂 Bo ja już po chyba 40 próbach tracę wiarę, że mi to wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *