szydełkowanie po okręgu – spirala 2 kolorowa

szydełkowanie po okręgu spirala

 

Dzisiaj chciałam pokazać jak w łatwy sposób wyszydełkować spiralny 2 kolorowy okrąg. Swój wykorzystałam przy tym małym dywaniku.
Tym sposobem możemy szydełkować dywany, podkładki pod talerze w dwóch lub więcej kolorach .( Przy kolejnej lekcji pokaże okrąg spiralny jednokolorowy, którego wykonanie nieco się różni). Praca taka jest grubsza , bardziej sztywna i mięsista nić zwykły okrąg, zakańczany oczkiem ścisłym.

Potrzebujemy dwie przędze w różnych odcieniach i dwa szydełka. Ja wykorzystałam sznur bawełniany 5 mm średnicy i do tego szydełko nr 5mm( do koloru turkusowego) i 6mm( do fuksji i oranżu).
Pracę zaczynamy wykonując magiczne kółeczko.  W zależności od materiału, wykonujemy odpowiednią ilość półsłupków nawijanych  .( w moim przypadku było 10 psł naw). Przy mniejszej ilości robótka nie układała się na płasko. W przeciwieństwie do tradycyjnego szydełkowania po okręgu , nie kończymy okręgu oczkiem ścisłym, tylko od razu przechodzimy do kręgu drugiego. Każdy okrag wykonujemy psł naw. (dodając psł według TEGO schematu). Ważne w tym wzorze jest jedynie to, gdzie wbijamy szydełko..  tak jak pokazuję na poniższych zdjęciach, wbijamy je od tyłu w dolną nić, z przodu zostawiając łańcuszek.

 

szydełkowanie spirala

 

szydełkowanie spiralne po okręgu

 

szydełkowanie spiralne

Ważne,aby wykonywać półsłupki nawijane. Półsłupki są za niskie( nie byłoby miejsca na łańcuszek drugiego koloru) Słupki natomiast za wysokie. Najlepiej drugi kolor wprowadzić od razu. Zrobić 2-3 okręgi jednego koloru i następnie dodać drugi. Jest to wygodniejsze przy większych pracach. A jak robimy spiralę drugiego koloru? to proste! To jest zwykły łańcuszek, wkłuwany w podstawę półsłupków nawijanych.

 

szydełkowa spirala

 

 

 

Na zdjęciu widać wyraźnie przestrzeń pomiędzy turkusowymi łańcuszkami. Ważne! Dla drugiego koloru wbijamy szydełko w podstawę półsłupka nawijanego( czyli to miejsce gdzie wbijaliśmy psł nawijany) a nie pomiędzy .. Wtedy ilość oczek łańcuszka będzie dokładnie taka sama. Inaczej można się pomylić. Łańcuszek drugiego koloru wykonujemy szydełkiem o rozmiar większym.

 

szydelkowanie po okręgu

 

szydełkowanie po okręgu spirala